Dlaczego Kamil Stoch co roku wsiada w bus i spędza urodziny w Szczecinie?

26 maja 2013 18:00:00

- To już trzeci raz, jak urodziny spędzam w Szczecinie. Fakt, że wcześniej nie jako mistrz świata - mówił Kamil Stoch tuż po meczu gwiazd w hali SDS. Wcześniej usłyszał "Sto lat" śpiewane przez blisko 1000 osób.

Kamil był największą - choć wzrostem daleko mu do siatkarzy wielkoludów - gwiazdą meczu charytatywnego wieńczącego doroczną akcję "Siatkarze dla hospicjum". To czwarty mecz gwiazd, a trzeci, w którym poza gwiazdami siatkówki grają także reprezentanci Polski w skokach narciarskich.

Utytułowani, ale skromni

- Przyjeżdżają tu z roku na rok coraz bardziej utytułowani, ale nadal skromni i sympatyczni. Sukcesy kompletnie ich nie zmieniają. Są wspaniali - komplementuje skoczków Daniel Pliński, wielokrotny reprezentant Polski, środkowy bloku bełchatowskiej Skry.

Pliński tryskał humorem jak nikt inny. Talent do bawienia publiczności pokazał już przed rokiem. A to wbiegł na parkiet przebrany a la Blues Brothers, a to wziął "na barana" Dawida Kubackiego, który zbił piłkę z krótkiej, zdobywając punkt. Innym razem ni stąd, ni zowąd pojawił się na trybunach i z korony widowni zaczął serwować piłki, a przerwy między serwami wypełniał rozdawaniem autografów i pozowaniem do dziesiątek zdjęć z fanami.

Sympatię Pliński zaskarbił sobie nie mniejszą niż grający z nim w drużynie Maciej Kot, który żadnej piłki nie traktuje ulgowo i słusznie od trzech lat w Szczecinie jest określany najlepszym siatkarzem wśród skoczków. - Czy skaczę, czy gram w siatkówkę, zawsze staram się to robić na 100 procent. Już taki jestem - wyjaśnia.

- Ogromnie imponują mi zwinnością i skocznością - docenia skoczków Pliński.

Mecz pełen niespodzianek

Mecz, w którym uczestnicy byli podzieleni na drużyny o nazwach "Gwiazdy" i "Stars", już w połowie drugiego seta wyrwał się spod kontroli i kanonów siatkówki. A to zespołowi potrzeba było więcej niż trzech odbić na rozegranie akcji, a to na boisku pojawiało się 12 zamiast sześciu zawodników. Bywało, że do gry została desygnowana fotoreporterka, która przy boisku czyhała na ciekawe ujęcia, lub wjeżdżał na wózku jeden z podopiecznych hospicjum.

Im bardziej nietypowa sytuacja, tym większe brawa od kibiców.

- Czuje się z roku na rok rosnące porozumienie między nami a widzami. My też lepiej znamy się z siatkarzami, dlatego z każdą edycją zabawa jest fajniejsza - mówi obchodzący 26. urodziny Stoch. - To już moje trzecie urodziny spędzane w Szczecinie. Mam nadzieję, że rodzina mi nie ma tego za złe. Cieszę się, że tu przyjeżdżam.

Pliński był drugi raz. - Rok temu po meczu powiedziałem, że wrócę. I jestem. Za rok też będę, jak mnie organizatorzy zaproszą. Jak nie zaproszą, też przyjadę! Będę się pchał oknami i drzwiami - zapewnia.

Skoczkowie: Wiemy, że mamy tu być

Pliński, Stoch, Izabela Bełcik po południu gościli w domach podopiecznych hospicjum. - Poznałem dwójkę wspaniałych dzieciaków. To było cudowne spotkanie. Początkowo dzieci były spięte, ale potem one nadawały ton rozmowie - relacjonuje Pliński.

Po meczu wszyscy uczestnicy oprócz pamiątkowych statuetek otrzymali oprawione w ramki obrazki namalowane przez dzieci z hospicjum. - Będzie wisiał na ważnym miejscu u mnie w domu i przypominał mi, że tu byłem i że mam wrócić na kolejne mecze - mówi Pliński.

Skoczkowie też obiecują, że - póki fundacja hospicjum będzie mecze organizowała - oni będą przyjeżdżali. - Zaproszenie to tylko formalność. My wiemy, że mamy tu być. Wsiadamy całą ekipą w busa i jedziemy do Szczecina - śmieje się Stoch.

Za rok w nowej hali?

W ubiegłym roku hospicjum dzięki akcji zarobiło 130 tys. zł. Na tegoroczne podsumowanie przyjdzie jeszcze czas. Bilety na mecz gwiazd rozeszły się w ciągu dwóch godzin. Dlatego organizatorzy z utęsknieniem czekają na nową miejską halę, która pomieści więcej widzów. Na aukcje na rzecz hospicjum sportowcy przekazali 60 swoich gadżetów: koszulek, piłek, medali, akcesoriów narciarskich.

źródło: gazeta.pl

Podaruj 1%
Urząd Marszałkowski Grupa Azoty Miasto Szczecin Azoty Arena Patronat Prezydenta Miasta Szczecina Ekspert Systemy Informatyczne Szczecińska Energetyka Cieplna Pruszyński Sp. z o.o. Mentor Systemy Audiowizualne Alkon Security Carwit Nutricia Polska brightONE Lux Medica Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych Trans Medics SALPS Tom-Tech Amber Sport 3D.sign Ligowiec Vigo Głos Szczeciński Kurier Szczeciński Radio Szczecin TVP Szczecin Skład Opału Crazy Cannons Alumet Kino Helios Time Trend Media Star Xenia Kasia Hubińska Bejbirock Stara Komenda Ewa Minge AMI COR mastercars Piekarnia ASPROD Progreum